Teknival 2011

rady, poznámky a základní pravidla chování

CzechTek 2011 (pátek 29. červenec 2011 - pondělí 1. srpen 2011)

Jsme rádi, že na freetekno akce jezdíte, pokud se ovšem hodláte chovat jako hovada, vandalové, dobytci a zloději, nikdo o vás nemá zájem!
Opravdu nechceme nikomu určovat, co má nebo nemá (či snad musí nebo nesmí) dělat.
Nabízíme vám ale pár základních (a po dlouhá léta jen nepsaných) pravidel:


Pamatujte: děláme to (freeparty a teknivaly), protože nás to baví - pro vás i pro sebe, je to náš (i váš) způsob seberealizace, zkuste nás přesvědčit, že ještě stále má smysl dělat to, co děláme.

Uvědomte si, že na freeparties (a na teknivalech zvlášť) nejste jen obyčejnými návštěvníky: vstupem na teknival se totiž stáváte jeho neoddělitelnou součástí - jeho spolutvůrci.

To, co na teknival přivezete, si také pokud možno odvezte - to se týká především veškerých odpadků, které vzniknou následkem vašeho 'táboření' a pobytu na teknivalu. Není-li to možné, tak tedy nacpěte váš odpad do pytle (který vám jistě u některého z barů věnují - btw: co třeba myslet na to předem, a přivézt si ho již s sebou?). Pokud opravdu neseženete pytel, tak alespoň zkuste naházet všechen odpad na jednu hromadu, aby ti, kdo budou na konci uklízet pozůstatky teknivalu, měli o něco méně práce. To, co ovšem není vaše (pokud tedy nejde o očividný odpad), ale raději neodvážejte!

V poslední době se na různých akcích stalo, že někdo někomu něco ukradl. Lidi, přemýšlejte! To samé se příště může klidně stát vám! Ukrást DJovi desky, je skoro jako mu uříznout ruce! Z čeho vám pak asi bude pouštět tu muziku, kterou máte tolik rádi? Desky nejsou zadarmo. Trochu tolerance a solidárnosti. Nechceme snad ukázat světu, že to šlo, jde a nadále půjde i bez šaten a hlídačů?

Když táboříte a rozděláváte oheň, vzpomeňte si, jak jste na vandrech dělali ohniště (pokud to nevíte, zkuste se třeba někoho staršího zeptat - určitě vám rád poradí). Obložit ohniště kameny je to nejmenší (a kupodivu to opravdu funguje). Vidíte-li, že někde hoří, pokuste se hasit - když utečete a budete čekat, že to někdo udělá za vás, jenom riskujete vznik mnohem většího požáru! On to sice asi nakonec někdo začne hasit, ale to už pak také může být pozdě...

Ohledně výkalů: Proboha, jsme snad lidi - co takhle třeba svá hovna zahrabat pod zem? Není to až tak složité ani namáhavé a kupříkladu taková lopatka také není špatný vynález! O válejících se vložkách a odhozených tampónech je sice trochu trapné se zmiňovat, ale i takové věci se bohužel po teknivalech začaly stávat nevábnou 'výzdobou' přilehlých křovisek a lesů. Kdo to pak má po vás uklízet?

Snažte se neomezovat ostatní - oni se budou snažit o totéž. Pokud mermomocí chcete brát drogy, neptejte se ostatních (zejména lidí, které ani neznáte), zda vám 'něco' můžou sehnat... Všichni ti usmívající se a tančící lidé opravdu nejsou dealeři drog! Když už si ale nějaké drogy opatříte a rozhodnete se zkonzumovat je, pokuste se pak trochu kontrolovat své 'stavy změněného vědomí'. Kupříkladu není zrovna moc dobrý nápad hlasitě výprávět o svých pocitech na drogách všem lidem okolo sebe (zvlášť mají-li kameru a říkají, že jsou od televize).

Když tancujete a/nebo procházíte davem na 'své místo' nebo za přáteli, snažte se příliš nevrážet do ostatních. Není také na škodu, pokud se i přes hluk pokusíte alespoň gestem či úsměvem naznačit, že děkujete za uvolnění cesty. (nic vás to nestojí, a věřte, že atmosféra bude hned příjemnější).

Zvuk je pro všechny: snaha zabrat si 'to nejlepší místo' je poměrně dost sobecká. Při tanci těsně u beden sice ucítíte 'parádní basy', ale z celkového zvuku uslyšíte (resp. ucítíte) právě jenom ty basy. A ne každá reprobedna je stavěná pro poslech z bezprostřední blízkosti. Může se vám také stát, že druhý den skoro vůbec neuslyšíte nebo vám přinejmenším bude pískat v uších. Někdy si raději zkuste poslechnout celou aparaturu z větší vzdálenosti, a třeba i rozeznáte ten rozdíl - pokud ne, tak už ty uši možná máte zničené!

Zvukovou aparaturu někdo musel zaplatit, a věřte tomu, že nejde o levnou záležitost. Tím, že budete lézt na bedny, určitě lépe neuslyšíte - rozhodně ale pocítíte, když vám spadne 12 kilo (často i víc) na kebuli. Trháním mřížek, které jsou před repráky, zvuku také nepomůžete (spíš dosáhnete toho, že se reproduktor poškodí). Vyléváni čehokoliv do reproduktorů také není dobrý nápad - to je přímo zhovadilost nejhrubšího zrna!

Pokud nepatříte k soundsystému, nemáte za zvukovou aparaturou co dělat, a už vůbec ne sahat na různá zařízení. Jsou to drahé přístroje a zřejmě byste neměli na to, zaplatit za pškození způsobené vaším 'hraním si s čudlíky, kolečky a tlačítky'.

Většina míst, kam je vstup zakázán, je viditelně označena. Pokud ne, najde se někdo, kdo vám řekne, že lezete někam, kam byste lézt neměli. Buďte té dobroty, nesnažte se vyvolávat zbytečné konflikty a v poklidu se přesuňte o těch pár metrů dál. Násilí sice určitě není na místě, ovšem někdy (resp. u některých nepoučitelných jedinců) k němu nakonce dojít může. Okolo aparatur se prostě nachází i místa, kde je lepší se (ve vlastním zájmu) nepohybovat - zkuste to akceptovat a být třeba trošičku intuitivní.

A pokud i přesto máte dementní tendence šplhat na bedny a tahat je na sebe, rozhodně počítejte s tím, že si toho někdo od soundsystému všimne!

Jestli se vám nelíbí ceny na barech, tak si klidně přivezte své pití a jídlo. Zkuste se však také zamyslet nad tím, že peníze z barů nejdou lidem od soundsystémů do kapsiček, ale platí se z nich zejména náklady na provoz (a ty rozhodně nejsou malé - myslíte si snad, že třeba taková nafta/benzín do agregátů je zadarmo?), a z případného 'zisku' se pak nakupují další reproduktory a pod.

Public 23 - verze 2011

Reggae festival / Stěhování v Praze / Permakultura - přírodní zahrady / CzechTek Blog